Iværksætterpraktik
Projektorienteret forløb i egen startup

Iværksætterpraktik
Projektorienteret forløb i egen startup

Projektorienteret forløb i egen startup er en gylden mulighed for at udleve dine startupdrømme på fuldtid og samtidig tilegne dig vigtige værktøjer og kompetencer, du kan bruge på studiet, som iværksætter eller i dit næste job. Det er et praktisk alternativ til den normale virksomhedspraktik, hvor du kan udforske dine kompetencer inden for entreprenørskab og iværksætteri. På en 37-timers uge får du mulighed for at arbejde sammen med andre studerende i samme situation som dig, hvor du kan diskutere idéer, lære af andres erfaringer og udvide dit netværk.
Projektorienteret forløb i egen startup kan være dit første skridt på din iværksætterrejse eller et forløb, der gør dig klogere på dig selv. Uanset forbereder det dig på det fremtidige arbejdsmarked – hvad enten du vælger at starte din egen virksomhed eller ej.
Projektorienteret forløb i din egen startup

Lukket for ansøgninger til efteråret 2025
Vi modtager ikke længere ansøgninger til det kommende semester.

Interesseret i forløbet i efteråret 2026?
Næste ansøgningsrunde åbner i februar 2026. Hvis du er nysgerrig på forløbet eller har spørgsmål, er du velkommen til at kontakte koordinator Mark Kristensen, makr@adm.aau.dk