Nyhed
Gratis bind og tamponer på campus: Nyt pilotprojekt skal styrke trivsel og inklusion
Lagt online: 01.06.2026

Nyhed
Gratis bind og tamponer på campus: Nyt pilotprojekt skal styrke trivsel og inklusion
Lagt online: 01.06.2026

Gratis bind og tamponer på campus: Nyt pilotprojekt skal styrke trivsel og inklusion
Nyhed
Lagt online: 01.06.2026

Nyhed
Lagt online: 01.06.2026

Af Lea Laursen Pasgaard, AAU Kommunikation og Public Affairs
Illustration: Alberte Spork
Fra den 1. juni vil der være gratis hygiejneprodukter som bind og tamponer at finde på udvalgte toiletter på AAU. Initiativet er et nyt pilotprojekt fra AAU’s Udvalg for Ligestilling og Diversitet (ULD) og skal bidrage til et mere inkluderende campusmiljø.
“Det handler i bund og grund om at fjerne en lille, men reel barriere i hverdagen. Ingen bør pludselig stå og mangle et basalt hygiejneprodukt – det skal ikke være noget, der skaber stress eller afbryder en studie- eller arbejdsdag. Med pilotprojektet er målet både at gøre det lettere her og nu og samtidig blive klogere på, hvordan AAU bedst kan understøtte trivsel og inklusion på AAU,” siger Jesper Wengel, som er forperson for ULD.
Ifølge Jesper Wengel bygger beslutningen om pilotprojektet blandt andet på positive erfaringer fra Københavns Universitet, som har arbejdet med en tilsvarende ordning. Han fremhæver samtidig, at gratis bind og tamponer allerede tilbydes på flere universiteter i udlandet, herunder i USA, England, Tyskland og Canada.
”Initiativet er et vigtigt skridt i retning af øget trivsel og inklusion på campus. Ved at tage højde for studerendes forskellige behov sender AAU et klart signal om, at man ønsker at skabe et studiemiljø, hvor alle kan deltage på lige vilkår. Samlet set er det et relativt lille tiltag, som kan have en stor betydning i hverdagen for mange studerende, og som bidrager til et mere inkluderende universitet.” siger Frederik Andersen, fra Studentersamfundet.
Produkterne vil være at finde på toiletter ved de største kantineområder på AAU’s tre campusser. På AAU SUND testes ordningen på cirka halvdelen af toiletterne for at muliggøre en mere systematisk evaluering – fx med et efterfølgende spørgeskema sendt til bygningens brugere.
For studerende betyder det, at hygiejneprodukter vil være tilgængelige dér, hvor mange opholder sig i løbet af dagen – tæt på undervisning, gruppearbejde og kantineområder.
Erfaringerne fra pilotperioden vil blive samlet på tværs af de tre campusser og danne grundlag for en vurdering af, om ordningen skal videreføres eller udvides.
Mere information
Pilotprojektet er en del af ULD’s løbende arbejde med at styrke ligestilling, diversitet og gode rammer for både ansatte og studerende.
Har du spørgsmål eller input til pilotprojektet, er du velkommen til at kontakte ULD på uld@adm.aau.dk.